Historia

Rok założenia 1945.

Aktualna ilość członków – 35

Aktualny skład Zarządu OSP Choczewo:

Prezes – dh Marcin Świerzewski

Wiceprezes Naczelnik – dh Karol Wojciechowski

Sekretarz – dh Mateusz Arent

Skarbnik – dh Elżbieta Wojciechowska

Gospodarz – dh Krzysztof Szmyd

Rys historyczny
Zapisy historyczne.
W książce pt.„Z przeszłości gminy Choczewo cz. 2″ wydanie Amberg 2011, autor Irena Elsner na stronie 37 pisze:
24 maja 1877r. oficjalnie poinformowano społeczeństwo o utworzeniu pierwszej OSP w powiecie lęborskim. Po kilku latach przeszkolone drużyny strażaków zostały zorganizowane również we wsiach powiatu lęborskiego.
W Choczewie miało to miejsce w roku 1891.


Uroczyste otwarcie remizy strażackiej w Choczewie, 1935. (fot. K Sellentin) (Obecnie: Choczewo ul Kościuszki, przypis K.Cudnik)

Autor pisze, że straż pożarna była wspomagana finansowo przez instancje administracyjne. Także firmy ubezpieczeniowe przewidywały w swoich polisach określoną kwotę na wynagrodzenie dla straży po zakończeniu akcji ratowniczej. Jeśli obiekt nie był ubezpieczony, drużyna nie otrzymała z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Pojedyncze drużyny zorganizowanej OSP tworzyły zespół powiatowej straży pożarnej, której przewodził najczęściej Starosta. Po otrzymaniu alarmu musiały one stawić się do pożaru, chociaż nie był on w ich obrębie. Od 1930r. każdy Naczelnik OSP miał obowiązek uczestniczyć dwa razy w roku w szkoleniu teoretycznym o raz w praktycznych manewrach organizowanych przez pomorską prowincję. Podobne ćwiczenia prowadzili Naczelnicy w swoich strażach pożarnych.

Data założenia, 1945r.
Założyciele, inicjatorzy: Bolesław Stawski, Józef Arent, Franciszek Galikowski, Ambroży Pipka, Kazimierz Murawski.
Pierwsza remiza to budynek gospodarczy, murowany kryty dachówką (obecnie ul. Kościuszki 6).
Pierwszy pojazd pożarniczy to wóz konny z sikawką, wężami, wyposażony w tłumice wiadra i bosaki.
Pierwszy bardzo duży pożar w miejscowości Choczewo (lata 50-te). Pożar zabudowań 5-ciu indywidualnych gospodarstw rolnych (obecne ul. Pierwszych Osadników 2, 4, 6, 8,13 . Do gaszenia pożaru zadysponowano pociąg z Lęborka z 2-ma cysternami wody. Linie gaśnicze budowano od odległego o 2 km., jeziora Choczewskiego. W ramach pomocy wzajemnej przybyło wiele jednostek straży pożarnych, szczególnie utkwił przyjazd do działań ratowniczych, OSP Perlino, zaprzęgiem konnym.
Pierwszy pojazd pożarniczy silnikowy, to pojazd pożarniczy ZSG-8, marki DODGE produkcji USA, o ładowności 1,5T, przebudowany z karetki pogotowia ratunkowego. Przy Gromadzkiej Radzie Narodowej (obecnie ul. Pierwszych Osadników 1) dokonano rozbudowy remizy i otrzymano z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lęborku sprzęt silnikowy i pojazd pożarniczy STAR-20.
Remiza w maju 1990r. spłonęła wraz z sprzętem i pojazdem pożarniczym GBA, STAR 660. Powód pożaru, podpalenie.
Po pożarze remizy korzystano z obiektów zastępczych SKR i Nadleśnictwa Choczewo. Obecna strażnica to adaptowany od maja 1999r. na potrzeby OSP obiekt byłej bazy warsztatowej Nadleśnictwa Choczewo.
Udział w ważniejszych akcjach ratowniczych:
Rok 1965 pożar łąk torfowych w miejscowości Ostrowo i Bielawskie Błota powiat pucki
Rok 1967 podtopienie miejscowości Hel
Rok 1970 miesiąc październik – listopad seria umyślnych podpaleń 11 indywidualnych gospodarstw rolnych w miejscowości Choczewo ( miedzy innymi p. Drylak, Styrc, Naczk, Dymowicz, Krzeptowski, Romanik).
Rok 1975 największy pożar lasu w gminie Choczewo, od jeziora Sarbsk do latarni morskiej STILO, wypalone 3 km ( około 13 ha lasu ) pasa nadmorskiego.
Likwidacja dużych pożarów budynków, budowli i stodół drewnianych w byłej Stacjach Hodowli Roślin gminy Choczewo, PGR-ach Roszczyce, Zdrzewno, Prusewo.